CVCO55CL-0600-0880
DigiKey Part Number
744-1175-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CL-0600-0880
Description
VCO 740MHZ 0.5-4.5V 12.7X12.7MM
Detailed Description
740MHz Center Frequency 0.5 V ~ 4.5 V Voltage Controlled Oscillator 0 ±3 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVCO55CL-0600-0880 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-10
Icc Max
20mA
Series
Pushing (MHz/V)
2
Power (dBm)
0 ±3
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-98
Frequency Range
600 ~ 880MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
740MHz
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 4.5 V
Height
0.150" (3.81mm)