CVCO55CL-0150-0200
DigiKey Part Number
744-1183-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55CL-0150-0200
Description
VCO 175MHZ 0.3-4.7V 12.7X12.7MM
Detailed Description
175MHz Center Frequency 0.3 V ~ 4.7 V Voltage Controlled Oscillator 4 ±4 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-15
Icc Max
35mA
Series
Pushing (MHz/V)
1
Power (dBm)
4 ±4
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-115
Frequency Range
150 ~ 200MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
175MHz
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.3 V ~ 4.7 V
Height
0.150" (3.81mm)