CVCO55BE-1000-2000
DigiKey Part Number
744-1111-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO55BE-1000-2000
Description
VCO 1500MHZ 1-20V 12.7X12.7MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500MHz Center Frequency 1 V ~ 20 V Voltage Controlled Oscillator 5.5 ±2.5 dBm -10 2nd Harmonic Typ (dBc)
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-10
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
25mA
Series
Pushing (MHz/V)
2.5
Packaging
Strip
Power (dBm)
5.5 ±2.5
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-100
Frequency Range
1000 ~ 2000MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Frequency - Center
1500MHz
Package / Case
16-QFN, Variant
Voltage - Supply
10V
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Tuning Voltage (VDC)
1 V ~ 20 V
Height
0.150" (3.81mm)