CVCO33CL-0125-0200
DigiKey Part Number
744-1057-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CVCO33CL-0125-0200
Description
VCO 162.5MHZ 0.5-6V 7.62X7.62MM
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
162.5MHz Center Frequency 0.5 V ~ 6 V Voltage Controlled Oscillator 5 ±5 dBm -15 2nd Harmonic Typ (dBc)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CVCO33CL-0125-0200 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
2nd Harmonic, Typ (dBc)
-15
Manufacturer
Crystek Corporation
Icc Max
15mA
Series
Pushing (MHz/V)
3
Packaging
Strip
Power (dBm)
5 ±5
Part Status
Active
Phase Noise Typ (dBc/Hz)
-100
Frequency Range
125 ~ 200MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Frequency - Center
162.5MHz
Package / Case
12-QFN, Variant
Voltage - Supply
5V
Size / Dimension
0.300" L x 0.300" W (7.62mm x 7.62mm)
Tuning Voltage (VDC)
0.5 V ~ 6 V
Height
0.079" (2.00mm)