CC-SS402-50
DigiKey Part Number
744-1412-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC-SS402-50
Description
CABLE COAXIAL 50'
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Coaxial Cable 50.0' (15.24m) 50 Ohms
Category
Length
50.0' (15.24m)
Manufacturer
Crystek Corporation
Jacket Color
Blue
Series
Features
Flame Retardant
Packaging
Bulk
Conductor Material
Copper, Silver Coated
Part Status
Active
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Cable Type
Coaxial
Dielectric Diameter
0.118" (3.00mm)
Conductor Strand
Solid
Shield Material
Copper, Silver Coated
Jacket (Insulation) Material
Ethylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Shield Coverage
100%
Jacket (Insulation) Diameter
0.161" (4.09mm)
VoP, Velocity of Propagation
70.0
Shield Type
Foil, Braid
Operating Temperature
-45°C ~ 125°C
Impedance
50 Ohms