84137480N
DigiKey Part Number
966-84137480N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
84137480N
Description
SSR RELAY SPST-NO 90A 48-660V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Hockey Puck
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
84137480N Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 32VDC
Mfr
Voltage - Load
48 V ~ 660 V
Series
Load Current
90 A
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C