XD16AWT-P0-0000-00000UDE6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Cree LED
In Stock: 0
Datasheet
Image for XD16AWT-P0-0000-00000UDE6 is not available
XD16AWT-P0-0000-00000UDE6
DigiKey Part Number
90-XD16AWT-P0-0000-00000UDE6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XD16AWT-P0-0000-00000UDE6
Description
LED XLAMP WARM WHT 3500K 0606
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting XLamp® XD16 White, Warm 3500K 2.73V 350mA 120° 0606 (1616 Metric)
Category
CRI (Color Rendering Index)
90
Mfr
Current - Max
2A
Series
Viewing Angle
120°
Supplier Device Package
0606
CCT (K)
3500K
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
111lm (107lm ~ 114lm)
Height - Seated (Max)
0.033" (0.83mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
1.8°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V