XD16AWT-H0-0000-00000HJ50
DigiKey Part Number
XD16AWT-H0-0000-00000HJ50-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XD16AWT-H0-0000-00000HJ50
Description
LED XLAMP COOL WHITE 6200K SMD
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting XLamp® XD16 White, Cool 6200K 2.73V 350mA 135° 0606 (1616 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XD16AWT-H0-0000-00000HJ50 Models
Category
CRI (Color Rendering Index)
80
Mfr
Current - Max
2A
Series
Viewing Angle
135°
Supplier Device Package
SMD
CCT (K)
6200K
Size / Dimension
0.063" L x 0.063" W (1.60mm x 1.60mm)
Flux @ 85°C, Current - Test
152lm (148lm ~ 156lm)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.88mm)
Current - Test
350mA
Thermal Resistance of Package
6°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.73V