LMH02B-3000-27G9-00000TW
DigiKey Part Number
LMH02B-3000-27G9-00000TW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMH02B-3000-27G9-00000TW
Description
LED MOD LMH2 WM WH ROUND 2700K
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting COBs Engines Modules LED Module LMH2 White, Warm Round
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
40V
Manufacturer
Cree LED
Lumens/Watt @ Current - Test
125 lm/W
Series
Current - Max
1A
Packaging
Tray
CRI (Color Rendering Index)
90
Part Status
Obsolete
Viewing Angle
82°
Type
LED Module
Features
Dimming - WhiteLight
Color
White, Warm
Size / Dimension
88.20mm Dia
CCT (K)
2700K
Height
30.00mm
Configuration
Round
Light Emitting Surface (LES)
68.00mm Dia
Luminous Flux @ Current/Temperature
3000lm (Typ)
Lens Type
Flat
Current - Test
600mA
Base Product Number
Temperature - Test
55°C