Image for JR5050AWT-Q-H35EC0000-N0000001 is not available
JR5050AWT-Q-H35EC0000-N0000001
DigiKey Part Number
2138-JR5050AWT-Q-H35EC0000-N0000001TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JR5050AWT-Q-H35EC0000-N0000001
Description
LED J WARM WHT 3500K 2020
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Lighting J Series® 5050 White, Warm 3500K 3-Step MacAdam Ellipse 8.6V 260mA 120° 2020 (5050 Metric)
Category
Lumens/Watt @ Current - Test
170 lm/W
Mfr
CRI (Color Rendering Index)
80
Series
Current - Max
660mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Color
Package / Case
2020 (5050 Metric)
CCT (K)
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Supplier Device Package
2020
Flux @ 85°C, Current - Test
345lm (Typ)
Size / Dimension
0.197" L x 0.204" W (5.00mm x 5.18mm)
Flux @ 25°C, Current - Test
380lm (Typ)
Height - Seated (Max)
0.035" (0.90mm)
Current - Test
260mA
Thermal Resistance of Package
3°C/W
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
8.6V