CR5395-EH-24D-110-X-CD-ELR-I
CR5395-EH-24D-110-X-CD-ELR-I
CR5395-EH-24D-110-X-CD-ELR-I
DigiKey Part Number
582-1078-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CR5395-EH-24D-110-X-CD-ELR-I
Description
RELAY DC CUR SENS 24VDC CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensing DC 24VDC
Category
Delay Time
No Delay
Manufacturer
CR Magnetics Inc.
Voltage - Supply
24VDC
Series
Output Type
Relay
Packaging
Box
Circuit
SPDT (1 Form C)
Part Status
Active
Contact Rating @ Voltage
20A @ 240VAC
Type
Current Sensing DC
Mounting Type
Chassis Mount
Trip Status
Energized High
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C
Trip Range
1.0 ~ 10A DC