Image for PMA30F-24-J1 is not available
PMA30F-24-J1
DigiKey Part Number
PMA30F-24-J1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMA30F-24-J1
Description
AC/DC CONVERTER 24V
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Efficiency
80%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
4.72" L x 1.22" W x 3.23" H (119.9mm x 31.0mm x 82.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
1.3 A