PMA15F-15-N
DigiKey Part Number
1776-2572-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PMA15F-15-N
Description
AC/DC CONVERTER 15V
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Efficiency
79%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.06" L x 1.22" W x 3.07" H (103.1mm x 31.0mm x 78.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
15V
Base Product Number
Current - Output 1
1 A