PJMA600F-12
PJMA600F-12
DigiKey Part Number
1776-PJMA600F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJMA600F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 600W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
84%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
8.46" L x 4.72" W x 2.40" H (214.9mm x 119.9mm x 61.0mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Current - Output 1
50 A