PJA150F-48
DigiKey Part Number
1776-1009-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJA150F-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 150W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.08" L x 1.61" W x 3.82" H (129.0mm x 40.9mm x 97.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, DEMKO, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
508; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
3.2 A