Image for PJA100F-15-C is not available
PJA100F-15-C
DigiKey Part Number
PJA100F-15-C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJA100F-15-C
Description
AC/DC CONVERTER 15V 101W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
86%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed, Conformal Coated
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.29" L x 1.61" W x 3.82" H (109.0mm x 40.9mm x 97.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, DEMKO, UL
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
508; 60950-1; 62368-1
Current - Output 1
6.7 A