Image for PJA100F-12-J is not available
PJA100F-12-J
DigiKey Part Number
PJA100F-12-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PJA100F-12-J
Description
AC/DC CONVERTER 12V 101W
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.29" L x 1.61" W x 3.82" H (109.0mm x 40.9mm x 97.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, DEMKO, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
8.4 A