PBA50F-12-TN
DigiKey Part Number
PBA50F-12-TN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PBA50F-12-TN
Description
AC/DC CONVERTER 12V
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
82%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Part Status
Last Time Buy
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Enclosed
Size / Dimension
4.72" L x 1.22" W x 3.23" H (119.9mm x 31.0mm x 82.0mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
12V
Base Product Number
Current - Output 1
4.3 A