LMA150F-24-Y
DigiKey Part Number
1776-2474-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LMA150F-24-Y
Description
AC/DC CONVERTER 24V
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
Medical
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Efficiency
87%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Chassis Mount
Type
Open Frame
Size / Dimension
6.30" L x 2.95" W x 1.44" H (160.0mm x 74.9mm x 36.6mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
24V
Base Product Number
Current - Output 1
6.3 A