Image for LHA50F-15-SN is not available
LHA50F-15-SN
DigiKey Part Number
1776-LHA50F-15-SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHA50F-15-SN
Description
AC/DC CONVERTER 15V 53W
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
89%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.67" L x 2.36" W x 1.48" H (144.0mm x 59.9mm x 37.6mm)
Voltage - Output 1
15V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output 1
3.5 A