LHA300F-48-Y
LHA300F-48-Y
LHA300F-48-Y
DigiKey Part Number
1776-LHA300F-48-Y-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LHA300F-48-Y
Description
AC/DC CONVERTER 48V 302W
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
93.5%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
7.09" L x 3.31" W x 1.32" H (180.1mm x 84.1mm x 33.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, TUV, UL
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
6.3 A