DCS1400B24
DigiKey Part Number
1776-DCS1400B24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCS1400B24
Description
ISOLATED DC/DC CONVERTERS,1404W,
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 58.5A 200V - 435V Input
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Adjustable Output, Baseplate, Heat Sink, Remote Sense
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
94%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Full Brick
Voltage - Input (Min)
200V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
435V
Supplier Device Package
Full Brick
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE, cUL, cURus, DEMKO, UKCA
Current - Output (Max)
58.5A
Standard Number
Power (Watts)
1.4 kW