Image for AEA600F-48 is not available
AEA600F-48
DigiKey Part Number
1776-AEA600F-48-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AEA600F-48
Description
AC/DC CONVERTER 48V 422W
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
95%
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Size / Dimension
7.32" L x 5.00" W x 1.61" H (185.9mm x 127.0mm x 40.9mm)
Voltage - Output 1
48V
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO, TUV, UKCA
Current - Output 1
12.5 A