ADA1000F-24-J is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Cosel USA, Inc.
In Stock: 0
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
ADA1000F-24-J
DigiKey Part Number
ADA1000F-24-J-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ADA1000F-24-J
Description
AC/DC CONVERTER 24V 600W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
88%
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 71°C (With Derating)
Part Status
Obsolete
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
11.02" L x 5.00" W x 2.95" H (280.0mm x 127.0mm x 75.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, CSA, cURus, TUV, UL
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
60950-1; 62368-1
Current - Output 1
25 A