THAS311M100AA0C
DigiKey Part Number
THAS311M100AA0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THAS311M100AA0C
Description
CAP ALUM 310UF 20% 100V FLTPCK
Detailed Description
310 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 290mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
THAS311M100AA0C Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.43 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.433" L x 1.000" W (36.40mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
290mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C