THAS262M060AD0C
DigiKey Part Number
THAS262M060AD0C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THAS262M060AD0C
Description
CAP ALUM 2600UF 20% 60V FLTPCK
Detailed Description
2600 µF 60 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 50mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.72 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.618" L x 1.000" W (66.50mm x 25.40mm)
Voltage - Rated
60 V
Height - Seated (Max)
0.366" (9.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
50mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C