THA272M050AC0C is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
2700 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 70mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
THA and THAS Thinpack Aluminum Electrolytic Capacitors 5,000 hrs
THA272M050AC0C
DigiKey Part Number
338-4441-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THA272M050AC0C
Description
CAP ALUM 2700UF 20% 50V FLTPCK
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
2.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
2.118" L x 0.953" W (53.80mm x 24.20mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
70mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C