THA132M060AA0C
DigiKey Part Number
338-4442-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
THA132M060AA0C
Description
CAP ALUM 1300UF 20% 60V FLTPCK
Detailed Description
1300 µF 60 V Aluminum Electrolytic Capacitors FlatPack 120mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.04 A @ 20 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.433" L x 0.953" W (36.40mm x 24.20mm)
Voltage - Rated
60 V
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 85°C