AFK227M50G24VT-F
DigiKey Part Number
338-4229-2-ND - Tape & Reel (TR)
338-4229-1-ND - Cut Tape (CT)
338-4229-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AFK227M50G24VT-F
Description
CAP ALUM 220UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 180mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
502.5 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
180mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C