154MKP275K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 11.370
Datasheet
0.15 µF Film Capacitor 310V Polypropylene (PP), Metallized Radial
154MKP275K
DigiKey Part Number
154MKP275K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
154MKP275K
Description
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC RAD
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Mfr
Mounting Type
Through Hole
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Size / Dimension
0.512" L x 0.276" W (13.00mm x 7.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.484" (12.30mm)
Capacitance
Termination
PC Pins
Tolerance
±10%
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Voltage Rating - AC
310V