474PMB122KSP2
DigiKey Part Number
1572-1459-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
474PMB122KSP2
Description
CAP FILM 0.47UF 1.2KVDC CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.47 µF Film Capacitor 630V 1200V (1.2kV) Polypropylene (PP), Metallized Rectangular Box
Category
Dielectric Material
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.1 mOhms
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Package / Case
Capacitance
Size / Dimension
1.673" L x 0.965" W (42.50mm x 24.50mm)
Tolerance
±10%
Height - Seated (Max)
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
630V
Applications
DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; Snubber
Voltage Rating - DC
1200V (1.2kV)