BTFC-T28-523SC-010.0M-010.0M
DigiKey Part Number
222-BTFC-T28-523SC-010.0M-010.0M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTFC-T28-523SC-010.0M-010.0M
Description
XTAL OSC TCXO 10.0MHZ DUAL OUT S
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
CMOS, Sine Wave TCXO Pin Configurable Oscillator 3.3V 16-SMD Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BTFC-T28-523SC-010.0M-010.0M Models
Category
Output
CMOS, Sine Wave
Manufacturer
Connor Winfield
Voltage - Supply
3.3V
Series
Frequency Stability
±280ppb
Packaging
Strip
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Current - Supply (Max)
270mA
Base Resonator
Crystal
Size / Dimension
0.825" L x 0.545" W (20.95mm x 13.84mm)
Type
TCXO
Height
0.220" (5.59mm)
Frequency - Output 1
100MHz
Package / Case
16-SMD Module
Frequency - Output 2
10MHz