CPDQ12V0U-HF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Comchip Technology
In Stock: 4.295
Datasheet
23.7V Clamp 5.9A (8/20µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount 0402/SOD-923F
CPDQ12V0U-HF
DigiKey Part Number
641-1475-2-ND - Tape & Reel (TR)
641-1475-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPDQ12V0U-HF
Description
TVS DIODE 12VWM 23.7VC 0402
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CPDQ12V0U-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
140W
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
30pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
12V
Package / Case
SOD-923
Voltage - Breakdown (Min)
13.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
23.7V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
5.9A (8/20µs)