ATV06B300J-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5.636
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 8.800
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 500
48.4V Clamp 12.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMB)
ATV06B300J-HF
DigiKey Part Number
ATV06B300J-HF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATV06B300J-HF
Description
TVS DIODE 30VWM 48.4VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ATV06B300J-HF Models
Category
Power - Peak Pulse
600W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
30V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
33.3V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
48.4V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.4A