ABZT52C68-HF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Comchip Technology
In Stock: 0
Parametric Equivalent
NextGen Components
In Stock: 300.000
Datasheet
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Datasheet
Zener Diode 68 V 500 mW ±5% Surface Mount SOD-123
ABZT52C68-HF
DigiKey Part Number
641-ABZT52C68-HFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ABZT52C68-HF
Description
DIODE ZENER 68V 500MW SOD123
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Mfr
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
500 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
240 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
45 nA @ 47.6 V