1.5KE56CA-G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1.798
Datasheet
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
77V Clamp 19.48A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE56CA-G
DigiKey Part Number
1.5KE56CA-G-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE56CA-G
Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE56CA-G Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
19.48A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
47.8V
Voltage - Breakdown (Min)
53.2V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
77V