SPRH74-470M
DigiKey Part Number
4044-SPRH74-470MTR-ND - Tape & Reel (TR)
4044-SPRH74-470MCT-ND - Cut Tape (CT)
4044-SPRH74-470MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SPRH74-470M
Description
FIXED IND 47UH 1.5A 204 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.5 A 204mOhm Max 2-SMD Drum Core, Power Inductor
Category
Current - Saturation (Isat)
1.25A
Mfr
Shielding
Shielded
Series
DC Resistance (DCR)
204mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Type
Drum Core, Wirewound
Features
Drum Core, Power Inductor
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
2-SMD
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.287" L x 0.287" W (7.30mm x 7.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.165" (4.20mm)