3099-16-1-0500-011-1-TS
DigiKey Part Number
CN611GY-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-011-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG GRN/YEL 250'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Green, Yellow 300V 250.0' (76.2m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C