3099-16-1-0500-005-1-TS
DigiKey Part Number
CN606L-25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-005-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 25'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Blue 300V 25.00' (7.62m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Additional Resources
In-Stock: 1
Check for Additional Incoming Stock
This product is no longer manufactured and will no longer be stocked once stock is depleted.
Value Added Item
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 25'
In-Stock: 11
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 25'
In-Stock: 6
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 25'
In-Stock: 1
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 100'
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 50'