3099-16-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN602B-50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3099-16-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 50'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Black 300V 50.00' (15.24m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.126" (3.20mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.031" (0.80mm)
Packaging
Spool
Length
50.00' (15.24m)
Part Status
Obsolete
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-30°C ~ 150°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 3099
Conductor Material
Features
High Temperature, Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Obsolete
This product is no longer manufactured.
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG 300V WHT 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V YEL 50'
In-Stock: 13
HOOK-UP STRND 16AWG 300V RED 50'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLU 50'
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BRN 50'
In-Stock: 3
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 500'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 250'
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 100'
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'