1569-16-1-0500-011-1-TS
DigiKey Part Number
CN651GY-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-011-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG GRN/YEL 500'
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Green, Yellow 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Mfr
Length
500.0' (152.4m)
Packaging
Spool
Voltage
300V
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Conductor Strand
26/0.0100"
Conductor Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)