1569-16-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
CN642B-100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-16-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 100'
Customer Reference
Detailed Description
16 AWG Hook-Up Wire 26/0.0100" Black 300V 100.0' (30.5m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.095" (2.41mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Packaging
Spool
Length
100.0' (30.5m)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
26/0.0100"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Discontinued
This product is no longer carried by DigiKey.
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
HOOK-UP STRND 16AWG WHT 100'
In-Stock: 5
HOOK-UP STRND 16AWG YEL 100'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100'
In-Stock: 3
HOOK-UP STRND 16AWG BLU 100'
In-Stock: 9
HOOK-UP STRND 16AWG BRN 100'
In-Stock: 0
Unit Price:
Alternate Length
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 500'
In-Stock: 28
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 41
HOOK-UP STRND 16AWG BLK 250'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 16AWG 300V BLK 50'