Image for 10368-26-1-0500-001-1-TS is not available
10368-26-1-0500-001-1-TS
DigiKey Part Number
1175-10368-26-1-0500-001-1-TS-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
10368-26-1-0500-001-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 26AWG BLK FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 AWG Hook-Up Wire 7/0.0063" Black 300V Enter Number of Feet in Order Quantity
Category
Jacket (Insulation) Thickness
0.010" (0.25mm)
Mfr
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
7/0.0063"
Ratings
UL Style 10368
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Spool Size
500.0' (152.4m)
Jacket (Insulation) Diameter
0.041" (1.04mm)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 930 Feet
Check for Additional Incoming Stock
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HOOK-UP STRND 26AWG 300V BLK 25'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 26AWG BLK 100'
In-Stock: 0
HOOK-UP STRND 26AWG 300V BLK 50'