HCM493686400ABIT is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Citizen Finedevice Co Ltd
In Stock: 5.536
Datasheet
Similar
IQD Frequency Products
In Stock: 2.748
Datasheet
3.6864 MHz ±30ppm Crystal 16pF 200 Ohms HC-49/US
HCM493686400ABIT
DigiKey Part Number
HCM493686400ABIT-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HCM493686400ABIT
Description
CRYSTAL 3.6864MHZ 16PF SMD
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Load Capacitance
16pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
200 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
3.6864 MHz
Size / Dimension
0.449" L x 0.185" W (11.40mm x 4.70mm)
Frequency Stability
±50ppm
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Frequency Tolerance
±30ppm