L115F21AH12VDCS1.5U
DigiKey Part Number
2449-L115F21AH12VDCS1.5U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L115F21AH12VDCS1.5U
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 50A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
L115F21AH12VDCS1.5U Models
Category
Termination Style
PC Pin, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Seal Rating
Sealed - Fully
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tube
Must Operate Voltage
9.6 VDC
Part Status
Active
Operate Time
15 ms
Mounting Type
Release Time
15 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Contact Rating (Current)
50 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
13850VA, 5500W
Coil Resistance
96 Ohms
Coil Current
125 mA