J1672AF240VACQ
DigiKey Part Number
2449-J1672AF240VACQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1672AF240VACQ
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 240VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
J1672AF240VACQ Models
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
168 VAC
Must Release Voltage
24 VAC
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Load - Max Switching
5500VA
Relay Type
Coil Current
11.4 mA
Coil Resistance
21 kOhms