J1672AC24VDCQT
DigiKey Part Number
2449-J1672AC24VDCQT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1672AC24VDCQT
Description
RELAY GEN PURPOSE DPST
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay DPST-NO (2 Form A) 24VDC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1672AC24VDCQT Models
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
16.8 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
2.4 VDC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
30 ms
Contact Form
DPST-NO (2 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
5500VA
Relay Type
Coil Current
79.2 mA
Coil Resistance
303 Ohms