J1671AC240VACQT
DigiKey Part Number
2449-J1671AC240VACQT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1671AC240VACQT
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 240VAC Coil Socketable
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1671AC240VACQT Models
Category
Features
Test Button
Mfr
Termination Style
Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Series
Coil Insulation
Class F
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
168 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
24 VAC
Mounting Type
Operate Time
30 ms
Coil Voltage
Release Time
30 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
30 A
Contact Material
Silver Tin Oxide Indium Oxide (AgSnOInO)
Switching Voltage
277VAC, 30VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
6600VA
Relay Type
Coil Current
11.4 mA
Coil Resistance
21 kOhms