J1511CP12VDC.9D
DigiKey Part Number
2449-J1511CP12VDC.9D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J1511CP12VDC.9D
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 20A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 12VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
J1511CP12VDC.9D Models
Category
Features
Lighted Indicator
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Must Operate Voltage
9 VDC
Packaging
Tray
Must Release Voltage
1.2 VDC
Part Status
Active
Operate Time
25 ms
Mounting Type
Release Time
25 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
12 A
Approval Agency
cURus
Switching Voltage
300VAC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
6000VA
Coil Resistance
160 Ohms
Coil Current
75 mA