J115F31CL120VACS
DigiKey Part Number
2449-J115F31CL120VACS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
J115F31CL120VACS
Description
RELAY GEN PURPOSE SPDT 40A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay SPDT (1 Form C) 120VAC Coil Chassis Mount
EDA/CAD Models
J115F31CL120VACS Models
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Packaging
Tray
Must Operate Voltage
90 VAC
Must Release Voltage
36 VAC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Contact Rating (Current)
40 A
Contact Material
Silver Tin Oxide (AgSnO)
Switching Voltage
277VAC, 110VDC - Max
Approval Agency
cURus, TUV
Load - Max Switching
11080VA, 4400W
Relay Type
Coil Current
39.5 mA
Coil Resistance
3.04 kOhms